Dodržujte stále platné vodácké zásady


Chystáte se splouvat Vltavu a využít služeb půjčovny raftů Vltava ve Vyšším Brodě Cvakni se? Pak vám jen připomínáme některé vodácké zásady, s nimiž by každý, kdo chce ve Vltavě smočit pádlo, měl stoprocentně počítat a vzít je za své.

Vodáci nekradou – zloděj je člověk svým způsobem duševně nemocný, protože si neuvědomuje, že se jeho čin nakonec obrátí proti němu, dříve nebo později. Již za socialismu platila mezi vodáky zásada, že vodák není zloděj, a bylo prakticky vyloučeno, že by někdo někomu v kempu něco ukradl. Ostatně ani za tu ostudu to nestojí, protože tu mají vodáci jen víceméně starší oblečení a krást někomu ze stanu spacák nebo karimatku, to je opravdu vrchol hlouposti.

plavba po Vltavě

Vodáci si pomáhají – mezi vodáky také panuje nepsané pravidlo, že si v nouzi pomáhají. Kupříkladu je znám případ právě na Vltavě, kde po čerstvě vybagrovaném a rekonstruovaném jezu ve Zlaté Koruně uvízla loď jedné dívky mezi třemi velkými balvany, a bylo nutné ji rychle vyprostit z vody, jinak ji tlak vody rozlomí vejpůl. „Náhodou“ kolem jeli cizí vodáci, a když tu bezvýchodnou situaci zahlédli, neváhali zastavit a pomáhat s vyprošťováním. S jejich pomocí se podařilo loď zachránit. Vodáci si také občas darují lepidlo na laminát, tkaninu, lepicí pásku, půjčují si sekyru na dřevo, kapesní nože, lžíce či ešusy atd.

zámek Český Krumlov

Vodáci se rádi baví – vodácká recese sbližuje, například pokud si necháte natisknout na trička nějaké originální potisky a nápisy, a s vaší partou vyrazíte do bufetu v kempu, můžete se snáze s někým cizím sblížit a navázat přátelství. Kamarádství je mezi vodáky běžné a mohli bychom říci, že právě vodáci (rekreační i závodní) mají k sobě blíž, protože dobře ví, že se každému z nich může v průběhu plavby přihodit nějaký karambol, a octne se v situaci, kdy cizí pomoc přijde vhod.

Svatební cesta do Jiljí – jestliže neznáte jednu z nejkrásnějších českých komedií s Libuší Šafránkovou a Josefem Abrhámem, vřele doporučujeme zhlédnout. Je tam překrásná pasáž ze splouvání Lužnice a část plavby je natáčená právě na Vltavě, sice až u Poněšic za Hlubokou nad Vltavou, ale kouzlo naší nejkrásnější řeky je tu dobře patrné. Z filmu čiší neskutečná pohoda i přesto, že tu ti dva spolu prožijí spoustu nezáviděníhodných a někdy až komických situací.